Kolumny głośnikowe

Kolumny głośnikoweKolumny głośnikowe (tak potocznie nazywamy zestawy głośnikowe) to wbrew pozorom dość skomplikowana konstrukcja. Wydawałoby się, że wystarczy zabudować 2 lub 3 głośniki w odpowiedniej skrzyni z drewna i możemy cieszyć się doskonałym brzmieniem. A jednak tak łatwo nie jest.

 

Projektowanie kolumn

Najczęściej spotykamy kolumny głośnikowe złożone z 2 lub 3 głośników, które trzeba dopasować po względem charakterystyki przenoszenia, impendancji, brzmienia, materiału membrany, wielkości budowy itp. Biorąc pod uwagę, że modeli głośników jest około 11 000 proces ten wymaga wytrwałości i cierpliwości.

Rodzaj użytego materiału membrany głośnika nie określa jednoznacznie charakteru jego brzmienia. Jednak uważa się, że membrany miękkie (polipropylenowe, tekstylne) dają brzmienie  powolniejsze, zmiękczone, zaś membrany twarde brzmienie szybsze i mniej łagodne.

 

Obudowy kolumny głośnikowej

Większość konstrukcji to obudowy z tunelem bass-reflex (BR), gdyż w prosty i ekonomiczny sposób można osiągnąć zadowalający poziom basów.

Obudowę konstruuje się najczęściej z płyty MDF o grubości 12 lub 16 mm, rzadziej z płyty wiórowej lub HDF. Jej wymiary, a co za tym idzie objętość, oraz wewnętrzna konstrukcja ma ogromny wpływ na jakość brzmienia kolumny głośnikowej. Przy jej projektowaniu spędza się mnóstwo czasu, zużywa najwięcej materiału i powstaje najwięcej prototypów.

 

Inne elementy kolumny głośnikowej

Zwrotnica to ważny podzespół biorący udział w brzmieniu kolumny głośnikowej. Poszczególne jej składniki dobiera się eksperymentalnie na zasadzie prób i błędów, gdyż żaden program komputerowy nie jest w stanie zasymulować realnych procesów zachodzących w torach każdego z głośników.

Po każdej zmianie dokonanej w zwrotnicy kolumna głośnikowa przechodzi testy w komorze bezechowej. I tak do uzyskania pożądanej charakterystyki zestawu. Trwa to nieraz parę miesięcy.

Pozostałe elementy składowe kolumny głośnikowej, jak złącza, materiał tłumiący czy przewody głośnikowe, dobierane są według jakości – muszą spełniać odpowiednie normy.

I tak w skrócie powstawały nasze kolumny głośnikowe Vithone Astrapia i Vithone Parotia oraz zestawy naścienne.

 

Więcej informacji na temat budowy kolumny głośnikowej znaleźć można na stronach: http://loudspeaker.pl